Image

چقدر می ارزیم؟

1.  فرض کنید کسی با ١٠ هزار تومان آرد، ٧ هزار تومان شير و شكر و ٣هزار تومان هزینه‌ی جانبى (آب و برق و گاز ) توانسته کیکی بپزد که اکنون ٢٠هزار تومان به فروش می‌رود.چنين فردى موفق به پخت يك كيك شده اما حتى اگر هم به يك دستاورد و نتيجه دلخواه رسيده باشد، نتوانسته يك ارزش_افزوده بيافريند، اما اگر بتواند با همين موادى كه در اختيار او گذاشته شده، يك كيك ٢٥ هزار تومانى بيافريند، توانسته ٥٠٠٠ تومان ارزش افزوده خلق كند.
در آشپزخانه زندگى ما نيز گاهى "زندگىِ موفق" با "زندگى ارزشمند" اشتباه گرفته ميشود، در حاليكه آنچه براى يك ما رضايت درونى و شادى پايدار مى آفريند، ميزان ارزش آفرينى ما بواسطه مهارت ها و موفقيت هايمان است، نه لزوما خود آنها...

Image

از درد سخن گفتن و از درد شنيدن

چند هفته پيش، به خاطر مشكل قلبى ام، مجبور شدم چند روز، روى تخت بيمارستان بخوابم و كارم كشيد به اتاق سى سى يو.
آنجا همه آدم هايى كه تقريبا همگى، سن شان از من خيلى بيشتر بود، ميپرسيدند كه تو با اين سن و سال ات اينجا چه ميكنى و كار تو چيست؟ وقتى ميگفتم:" روانشناسم" و ميفهميدند كه مشكل سخت افزارىِ قلبى و قبلى ندارم، قريب به اتفاق شان ميگفتند: مال اعصاب است! واقعا كه كوزه گر از كوزه شكسته اب ميخورد!
خوب... واقعا هم كه راست ميگفتند، شايد حق داشتند كه ندانند كارِ كوزه گرىِ هر روزِ ما، " كوره گرى" است...
Image

ساتياگراها (فلسفه بى خشونتى)

مهاتما_گاندى (١٨٦٩-١٩٤٨)؛ چهار اصل را براى تغيير رفتار در ديگران مد نظر قرار ميداد و توانست با تكيه بر آنها، چرچيل و دولت انگلستان را وادار به تسليم و پذيرش استقلال هند كند:
١- پافشارى بر حقيقت
٢- ساتياگراها (مقاومت بدون خشونت)
٣- ساده زيستى
٤- تعهد به اخلاق بر اساس اعتقاد شخصى به اديان
Image

سه شيوه تأمين قدرت در انسان

روانشناس برجسته آمريكايى ويليامگلسر در كتاب "تئورىانتخاب" ميگويد افراد به ٣ شكل، نيازشان به قدرت را برآورده ميكنند:
 1. شكل اول power on :افراد در اين شيوه با كنترل و اعمال قدرت خود بر ديگران احساس قدرت ميكنند كه تذكر دادن، غر زدن، زيرسوال بردن، تحقير و زورگويى، ايراد گرفتن و مجبور كردن ديگران به انجام كارها با اين بهانه كه به صلاح آنهاست از نمونه رفتار آنهاست. مثلا هيتلر ميگويد: "قدرت، زور است. هر كجا كه باشد."
در اين شكل از قدرت، فقط همان يك نفر ميخواهد نگهبان قدرت باشد چرا كه همه مسائل تنها به سود او اولويت داده ميشود.
Image

عشق شرطی و غیر شرطی

عشق را ميتوان به دو دسته اصلى تقسيم كرد: عشق شرطی و غيرشرطی.
"عشقِ غیر شرطی" دادن این پیام است که:
"من تو را تحت هر شرایطی می پذیرم و دوست دارم."
و "عشق شرطی" دادن اين پيام كه :
"من تو را تحت شرایط خاصی می پذیرم و دوست دارم."
Image

اردک ماهی های شرطی نشده (1)

دانش آموزی که برای پیشرفت خود درس ميخواند، زحمت می کشد و شب ها بيدار مي ماند، انتظار دارد که در پایان و در ازای زحمتی که کشیده، از نمرات خوبى    بهره مند شود.
حال اگر به دلایلی این انتظار، چند بار برآورده نشود، او منفعل شده و دیگر تلاشی از خود نشان نخواهد داد. این بدترین حالتی است که ممکن است، به سراغ دانش آموز بیاید. زيرا اين شناخت تازه اش از جهان، به او مي آموزد كه انجام شرايطِ منطقىِ يك كار، لزوما در واقعيت به نتايج از پيش تعيين شده او در ذهن اش نمي انجامد و این گسست بين  ذهنيت ها و واقعيت ها، منجر به یأس، بدبینی، بی اعتمادی و يا انزواى او ميشود.
Image

اردک ماهی های شرطی نشده (2)

در سال ٢٠٠۶، واحد روانشناسی مثبت ، محبوب ترین کلاس درس دانشگاه هاروارد شناخته شد و اين در حالى بود كه ١٠ سال قبل از آن، بسيارى از مفاهيمى كه توسط مارتين سليگمن وارد علم روانشناسى شد، با پوزخند روان شناسان بزرگِ پيش از او همراه بود. آنها اوايل سخنان او را شبيه موعظه هاى انگيزشى و مثبت اندیشی (Positive Thinking)  قلمداد ميكردند، اما بعدها هنگامى كه روانشناسى مثبتگرا (Positive Psychology) ابداع و به جهان معرفى شد، همگى پى بردند كه شيوه او براى پايه ريزى موفقيت (يا به قول خودش عملكرد يك انسانِ ايده آل) ،
بر مبناى يك متد علمى و بيش از ٢٠٠ پژوهشِ مستندِ تيم همكاران، طى يك بازه زمانىِ ١٠ساله در انجمن روانشناسى آمريكا بنا نهاده شده است.
Image

موسى شدن براى آدم سنگى ها

آرتور شوپنهاور فيلسوف پر نفوذ و شهير آلمانى (١٧٨٨-١٨٦٠) كه تأثير زيادى بر روانشناسان و متفكران پس از خود نظير يونگ، آلبرت اینشتین، فروید، نیچه، سارتر، تولستوی و بسيارى ديگر بر جاى گذاشت در جايى از كتاب "در باب حکمت زندگی"،
تمرين قابل توجهى را براى تغيير ديدگاه ما به روابط انسانى مطرح ميكند كه شايد در نگاه نخست با شعارهاى انگيزشى و شبه روانشناختى متداول در تغاير است،
 اما با رويكردهاى نوين روانشناسى (موج چهارم) كه آرامشِ روان آدمى را به "پذيرش و تعهد متقابل" مربوط ميداند، قرابت كامل دارد.
Image

سندرم بازگشت به خانه (بخش اول- گشودن درها)

پیش نویسهاي زندگی، چگونه شما را به پيش ميرانند؟
ما از گذشته به اكنون رسيده ايم و در اين مسير غالبا به شبیهِ خود جذب شده ايم . ما دوست داریم هر شب در سمت مشخصی از رختخوابمان بخوابیم، یا در محل کار ماشین مان را در همان جای همیشگی پارک کنیم یا تعطیلات مان را در همان جایی که همیشه برای تعطیلات می رفتیم، بگذرانیم حتي اگر گاهي تغييراتي در اين وضعيت ها ايجاد كنيم.
Image

سندرم بازگشت به خانه (بخش دوم : غريزه جلو رفتن از پشت !)

پیش نویسهاي زندگی، چگونه شما را به پيش ميرانند؟! آيا اين معادله از ریاضیاتِ پایه را هنوز به یاد دارید؟ ‏اگر A=B و B=C ، آنگاه A=C
بیایید همین اصل را در به تصویرکشیدن سندرم بازگشت به_خانه [كه در يادداشت قبلي توضيح دادم]، به کار ببریم.
Image

دشمني درون خويشتن (بخش اول: چرخه توليد مهره هاي سوخته)

براي همه ما پيش آمده است كه خود را با دشمن يا دشمناني درگير ببينيم وخاطرات و قطعاتِ گزينش شده از كسي را آنقدر در ذهن خود پرورش دهيم كه به اندازه كافي اما غيرواقعي،توجهمان از خطاي خودمان درباره او منحرف شود.
ما اغلب دشمن را در ذهن و زبان خود تحقير ميكنيم و به عيوب او متوجهيم،بلكه او براي ما به ابعاد كوچكتر و قابل كنترل تري تبديل شودو اينگونه بتوانيم تازمانيكه عملا بر او چيره شويم،لااقل در ذهن خود بر او تسلط پيدا كنيم.
Image

دشمني درون خويشتن (بخش دوم: مثل خريدكردن شيريني ! )

- ماجراي كينه و دشمني به نظرم، درست به خريد كردن از يك شيريني فروشي يا فروشگاه مواد غذائي مي ماند، هنگاميكه ما شديدا گرسنه ايم...!
- حتما براي شما هم پيش آمده كه در حال گرسنگي شديد بخواهيد شيريني
بخريد!
در اين حالت ولعِ ما به آن بيرون براي خريدِ بيشتر و اضافي، صرفا به دليل اشتهاي افراطي ماست كه آن لحظه در اثر معطل ماندنِ طولاني مدتِ ارضاي غريزه گرسنگي روي ميدهد نه نياز واقعي ما به قند!
Image

تأثير ما بر تصوير آلبوم زندگى

اگر همين الان به چند صفت خوب از خودتان فكر كنيد، متوجه مي شويد كه همه يا بسياري از انها صفاتي است كه ديگران آن را در ما تأييد كرده اند... حتي ممكن است با كمي دقت، تصوير و صداي آنها را نيز به خاطر بياوريد!
ما چه دوست داشته باشيم و چه نه، در بسياري از موارد اعتماد به نفس خود را از تأييد داشته هايمان توسط ديگران بدست مي آوريم .
اما نكته اي كه بايد به آن توجه كنيم، تأثيري است كه تأييد و توجه ما نيز ميتواند بر روي افزايش اعتماد به نفس ديگران بگذارد. بدين ترتيب ما ميتوانيم نقش مؤثري در بهتر شدن دنياي  اطرافمان ايفا كنيم!
Image

مفهوم درماندگی آموخته شده

اسب و فيل ناتوان نيستند، درماندگى به آنها آموخته شده است.
١- روزى مردی که در آفریقا تعطیلات خود را می گذراند، زیر سایه درخت، يك فیل بزرگ و قوی هیکل را دید و بسیار تعجب کرد که چگونه این فیل قدرتمند را با یک طناب نازک به آن بسته اند. چرا كه واضح بود آن فیل می تواند به راحتی این طناب را پاره کند.
Image

اول سوراخ جورابتان را بدوزيد...!

اگر جوراب شما يك سوراخ داشته باشد و وارد مهمترين ضيافت زندگى خود شويد، چه خواهيد كرد؟
ممكن است بخواهيد تمام مدت پاى خود را زير ميز پنهان كنيد يا جايى بنشينيد كه نداشته ى شما موجب آبروريزى تان نشود و با كمترين ميزان ضعف و سرافكندگى، از خود در برابرِ دارنده ها و برازنده ها حمايت كنيد.
در اين حالت منطقه امن شما فقط زير ميز خواهد بود و تصور كنيد چه حالى خواهيد شد اگر بفهميد مهمترين مهمان اين ضيافت كه خيلى براى شما اهميت دارد، در حال نزديك شدن به شما است!
Image